Малките деца могат лесно да бъдат въведени в нови вкусове и текстури, тъй като те са в прехода от бебешка храна към “истинска” храна. Имайте в предвид, че малките деца имат много малки стомаси, затова при храненето за деца внимавайте колко големи порции ще включите в детската кухня. Може да бъде по-добре да ги храните с 5-6 малки хранения на ден, отколкото с три големи такива.
В зависимост от възрастта, размера и ниво на активност, Вашето дете се нуждае от между 1,000-1,400 калории на ден. Напълно нормално е за Вашето дете да бъде ненаситно един ден и да избягва храна на следващия. Не се притеснявайте, ако детската кухня на детето Ви не е на необходимото ниво всеки ден – докато детето изглежда доволно и сито, всичко е наред и получава необходимите вещества от диетата.
Важна част от диетата на малкото дете е калция (то се нуждае от около 500 мг на ден), и най-добрият източник на това хранително вещество е млякото. До двегодишна възраст, децата трябва да пият пълномаслено мляко, но обикновено възрастните малки деца могат да преминат към 2% или обезмаслено мляко, ако са одобрени от Вашия педиатър. Ако децата Ви са с непоносимост към лактозата или не харесва млечни продукти, включете богати на калций храни като соеви продукти, зърнени храни и портокалов сок.
Малките деца се нуждаят 7 мг желязо на ден, за да се предотврати недостиг на желязо, което може да повлияе на растежа, развитието и поведението. В ранна детска възраст децата си набавят желязото чрез кърмата, която съдържа лесно абсорбиран вид на желязо. След това децата започват да приемат бебешка храна, която обикновено е обогатена с желязо, така че не трябва да се притеснявате, че децата Ви не получават достатъчно желязо. След преминаването към “истинска” храна, е изключително важно да се гарантира, че детето Ви консумира храни, които са добър източник на желязо, като зърнените закуски, малки количества червено месо (като мек кюфтета) или яйца.
Диетични насоки за бебета и малки деца
- Плодове и зеленчуци: Две порции на ден. Те могат да бъдат дадени като закуски, като например ябълка или морков. Също така опитайте да добавите зеленчуци към супите.
- Пълнозърнестите храни: Четири дневни порции. Може да включва елдови палачинки или многозърнест препечен хляб за закуска, сандвич от пшеничен хляб за обяд и кафяв ориз, като част от вечерното хранене.
- Мляко и млечни продукти: Три порции дневно или една кофичка пълномаслено мляко на ден. Сирената, киселото мляко и млечните пудинги са полезни алтернативи.
- Протеини: Два пъти на ден. Насърчавайте детето си да опитате разнообразието от протеини, като например пуешко месо, яйца, риба, пилешко, агнешко, боб и леща.
Запомнете, винаги се консултирайте с лекаря на Вашето дете, за да бъдете сигурни, че диетата е адекватна и отговаря на препоръчаните хранителни нужди за тази възрастова група.
Този калкулатор ще ви помогне да определите оптималния хранителен режим за дете с нормално тегло. http://calculator.danonino.bg/