Представата, разпространена сред много хора е, че интериорният дизайнер просто определя местата на мебелите в помещението. Тази заблуда е разпространена сред голяма част от обществото.
В настоящата статия ще ви обясним какво да очаквате и какво трябва да получите, когато ползвате услугите на интериорен дизайнер.
Кога е най-подходящото време да се обърнем към интериорен дизайнер? Разбира се, колкото по-рано, толкова по-добре. Препоръчително е в момента, в който стигнете до обсъждане на идейния проект на архитектурата, с вас да бъде и интериорния дизайнер. Той ще ви помогне да вземете решения свързани с разпределението, функционалното зониране и ще ви даде препоръки за новостите на пазара, които улесняват ежедневието в днешния забързан свят.
Ако сте пропуснали този момент, не се притеснявайте! Все още не е късно! Основна задача на дизайнера е да ви даде правилните решения, на какъвто и етап да сте.
Интериорен дизайн – идеен проект
Още при първата среща е добре да изложите всички ваши виждания, очаквания и идеи. Задавайте въпросите си без да се притеснявате. Интериора, който се проектира е за вас, а не за дизайнера. Той трябва да разбере от какъв интериор се нуждаете.
Дизайнера трябва да дойде на място и да измери помещенията, след това да разработи идеен проект на интериора, базиран на вашите изисквания. Проекта включва позициониране на основните групи мебели, цветови решения, материали, стилова насоченост и характерни детайли, заложени в изпълнението .
След като обсъдите представения идеен проект и изложите вашето мнение пред дизайнера, той трябва да нанесе корекциите, ако има такива, в срок от няколко работни дни. И така се преминава към следващата фаза – работен проект. В нея се разработва следния набор от чертежи, благодарение на които ще се осъществи реализацията на одобрения от вас идеен проект.
Интериорен дизайн – работен проект
- Започва се с План вътрешни преградни стени – чертежа включва оразмерените стени и предварителната им обработка като шпакловка, гипсокартонени обшивки и т.н
- План ВиК изводи – съобразяват се със спецификата на интериора. Позиционират се изводите за топла, студена вода и канали.
- План Ел разпределение – прецизно са позиционирани изводите за осветление, контакти, ключове и захранване за уредите. Отбелязвт се сценарии на осветление, LAN и телефонни изводи и всички останали слаботокови инсталации.
- План софит – изобразено е решението на тавана в детайли и цветове. Показват се основните и допълнителни обработки, осветлението и т.н.
- План подови настилки – изобразяват се основните типове подови настилки, подбрани за вашия интериор. Решение за начина на редене и преходите между тях.
- План довършителни работи стени – отбелязват се финишите на стените и се посочва в коя разгъвка е разработен детайлен чертеж на съответната стена.
- Разгъвки на стените – в поглед отпред се изобразяват всички стени, като на тях са маркирани обшивки , декоративни мазилки, произведения на изкуството, мебели, осветителни тела, и всичко, заложено във вашия интериорен дизайн.
- Проектиране на мебели – детайлни чертежи на разработените за интериора мебели, включващи изгледи, разрези и характерни детайли.
- План разпределение – тук се фиксират окончателно и се оразмеряват позициите на мебели и елементи от цялостния интериорен дизайн.
Количествените сметки и спецификации, на всеки един детайл от интериора, са следващата информация, която трябва да ви подаде вашия дизайнер.
Основна задача, особено важна, за да се изпълни интериора ви така, както е на идейния проект е авторския контрол. Това е услуга, за която трябва да се договорите с интериорния дизайнер предварително. Той трябва да контролира и следи всяка стъпка от изготвения от него интериорен проект. Трябва да контактува с доствчици и изпълнители, да съдейства на техниците и майсторите, ангажирани с изпълнението на проекта ви.
В основни линии вече сте запознати с комплексната услуга интериорен дизайн. Сами може да се убедите, че това съвсем не е лесна работа, а изисква огромен набор от познания. Необходимо е дизайнера винаги да бъде в крак с новите тенденции, материали, технологии и т.н.
И не забравяйте, че когато изграждате нов интериор, било то на дом, работно място или среда за почивка, най-правилно е винаги да се подхожда с много любов, търпение и желание. Тогава всичко става много по-лесно и приятно, а неприятностите лесно се забравят и крайния резултат е перфектен.