Тези проекти се реализира чрез формиране на електронни ресурси от няколко милиона документи и затова се отнасят към базовите проекти на световната система от дигитални библиотеки. Проектът определя практическите рамки на международно сътрудничество, доколкото за негов фундамент са избрани вече съществуващи проекти. Неизбежно възникват проблеми за функционална съвместимост и генерално направление тук е създаването на отрита система, пригодна за понататъшно разширяване и извън рамките на G7.
Обменът на информация между партньорите при изпълнението на програмата за цифровизиране се извършва чрез страницата на портала “Габриел” – обединяващ портал на ресурсите на европейските национални библиотеки, функциониращ от 1995 г. след решението на Конференцията на европейските национални библиотеки (Осло, 1994 г.) www.konbib.nl/gabriel. “Библиотека Универсалис” пробужда интереса към създаване на цифрови копия не само у библиотеките-учредители на проекта, той заинтригува и мобилизира множество представители на библиотечното общество и показва необходимостта от понататъшно усъвършенстване на международното сътрудничество при създаването на електронни библиотеки. Анализът на програмата по цифровизиране показва, че при генерирането на електронните колекции се използват няколко базови подхода: енциклопедически, тематически, технологически иисторически. Тринадесет са партньорите, които сега участват в проекта, основно национални библиотеки.
Основни принципи на работа при осъществяване на пилотния проект са: спазване на общите принципи, определящи достъпът към мрежите и функционална съвместимост на използваните програми и системи; разработка на нови ефективни форми на коопериране на страните от G7 за създаване на минимален ресурс, необходим за преход към сътрудничество на международно ниво; създаване на благоприятни възможности за обмен на информация, съдействащи за изграждането на информационното общество.
В Европа тласък за развитието на програмите по създаване на дигитални библиотеки дава известния доклад на Бангеман – ръководител на групата от експерти в Европейската комисия, в който се съдържа набор от препоръки към европейските страни за внедряване на информационните и комуникационни технологии. Веднага след оповестяването на доклада в Европа започва подготовка на национални програми за изграждане на информационното общество и дигитални библиотеки.