Косопадът е заболяване, което може да се появи изненадващо или да бъде наследено. При много мъже например, оплешивяването се предава от поколение на поколение. Понякога то е просто неудобство, а друг път е признак за сериозни вътрешни заболявания. В случаите на наследствен косопад, той е предизвикан от генетично заложена информация.
Медицинският термин за намален растеж на косми е т.нар. вродена или конгенитална хипотрихоза. Тя може да се дължи на малко количество космени фоликули, нисък растеж на тези фоликули или на някакви промени в структурата на самия косъм. Вродената хипотрихоза продължава през целия живот на индивида, страдащ от нея и е нелечима. Тя се дължи на генетично заболяване или нарушено ембрионално развитие на съответния индивид.
Вродената аплазия на кожата е една от причините, предизвикващи конгенитална хипотрихоза. Вродената аплазия на кожата е дефект в развитието на кожата, при който тя не се развива напълно по-неизвестни причини. При новородените този дефект се изразява като отворена рана. Най-често засегнатите от този дефект участъци кожа са разположени по-задната част на скалпа. Друга причина за появата на конгенитална хипотрихоза е триангулачната вродена алопеция. Тя представлява състояние, което до известна степен наподобява на вродената кожна аплазия. Характерно за този вид заболяване е триъгълен участък, разположен в областта на скалпа и над слепоочията. В него липсват космени фоликули и след предприета трансплантация на същите, дефектът може да бъде отстранен.
Вродената атрихия представлява заболяване, дължащо се на дефект само в един ген. Все още не са изяснени причините за възникването й, но се предполага, че се дължи на прекалено ранното разделяне кератиноцитите и фибробластите. Тяхното разделяне започва по време на навлизане на космения фоликул в първата фаза на почивка в ранна детска възраст. Страдащите от тази болест могат да се родят с окосмяване, но още в най-ранно детство то да опада и да не израсте отново. Вродената атрихия е генетично заболяване, което е наследствено, но може да се прояви и без член от семейството да страда от подобно заболяване.