В предишна статия разгледах предимствата, които имат онлайн магазините като бизнес модел, а в настоящата ще разгледам и техните недостатъци. Основен недостатък на всеки интернет магазин е, че клиентът няма възможност предварително преди покупката да разгледа стоката, която си поръчва. Обикновено този недостатък се компенсира с подробно описание и изчерпателно изреждане на характеристиките на съответната стока, и не на последно място – с ясни снимки в различни позиции, показващи стоката от различни гледни точки.
Въпреки растящата си популярност дори и в страната ни електронните магазини се ползват с по-малко доверие от клиентите и производителите. За това и е от съществена необходимост на сайта да бъде предоставена подробна и изчерпателна информация за фирмата, която стои зад сайта и да се работи над създаването на положителен имидж сред клиентите. Онлайн купувачите обичат да пазаруват от магазини, които макар и да не са много известни предлагат услугата за проверка на стоката преди плащане, като по този начин им се дава възможност да се откажат ако тя не отговаря на това, което те са очаквали.
Нужно е също така да се отчита, че клиентите разчитат на по-ниските цени предлагани в интернет и за това надценките в един онлайн магазин трябва да бъдат сравнително ниски, което се отразява съответно и на размера на печалбите. Доколкото в преобладаващият случай електронният магазин е малък бизнес за търговци или дребни производители, стоките, които те продават обикновено се закупуват в малки обеми, а от там и с малка търговска отстъпка. Следва да се има предвид, че клиентите не обичат да плащат за доставка в рамките на града, особено ако конкурентите предлагат подобна услуга напълно безплатно. От гореизброените факти може да се направи изводът, че приходите в началото няма да са големи, а дори може да се окаже, че стартиращият електронен магазин е напълно възможно и известно време след стартирането си да работи на загуба.
При онлайн търговията е много по-често срещано явление клиентите да се отказват от стоката или да искат замяната и поради това, че често картинката на сайта не винаги отразява реалността. От това обикновено следват проблеми свързани със загубата на време и пари от интернет търговеца за нова доставка, което не се случва по правило в обикновения магазин, при който обикновено връщаната стока е повредена. Не на последно място може да се окаже, че дадена поръчка е грешна по вина на търговеца или клиента, или пък е фалшив профил на конкурент, който причинява загуби на колега търговец. За това и световната тенденция е след налагането на името на даден интернет търговец и спечелването на клиентското доверие вече развитият интернет магазин да премине към предварително плащане на предлаганите стоки.