В Североизточна България ще откриете Разград, който е административен областен център. Разград е сгушен в историко-географската област на Лудогорието в дефилето на река Бели Лом. В Разград живеят 33 880 души сочи проучването осъществено през 2011г.
На югозапад е отделен с 49км от град Шумен, на север с 43 км от Търговище, а в югоизточна посока на 65 км от Русе. Линията на БДЖ Русе-Варна е разположена на 7 км от град Разград, а междудържавния европейски път Е70 осигурява свързаност с пристанищните центрове Русе и Варна.
Още от ерата на древните култури има сведения за заселище, което се е изградило на района на днешен Разград.
Известен още с четата на войводата Таньо Стоянов, Разград получава свобода от руските войници от ХІІІ армейски корпус на 28 януари 1878 година. Руските военни части са били оглавявани от княз Александър Дондуков – Корсаков. През 44-та година миналия век на 8 септември първите корпуси на Червената армия, ръководени от генерал-лейтенант В. Шлемин встъпват в града.
Разград е една чудесна и приятна туристическа цел за посетители и туристи, като се има предвид природните забележителности, запазените български традиции и различни културни дейности.
Още в стари времена хора са живели в красивата дефиле на река Бели Лом, която дели града на две. Намерени са достатъчно факти за съществуването на праисторическо заселище от намерените тракийски надгробни паметници. Сега е възможно да се посетят здравите зидове на стратегическия град-крепост Абритус, който римляните изградили върху развалените на древното селище. В тамошният исторически музей се съхраняват около 30 000 хиляди находки, които говорят за величието и красотата на древната култура обитавала това място.
Сред находките е Златният пегас, получил световна слава. Той представлява съвкупност от тракийски бронзови релефи, както и 835 златни монети. Укреплението Абритус е със статут на паметник на културата и археологически резерват.
Допуска се, че средновековното българско поселище от ХІІІ в. Хръсград е родоначалник на Разград. По време на османското робство над България, в края на ХІV в. българите назовавали града Разград, докато турските поробители използвали името Хезарград, Херазград или пък Хразград. Други културни артефакти са джамията „Ибрахим паша” от 1616 година, която е от епохата на Средновековието и Възраждането и е сред най-хубавите джамии в страната.
Часовниковата кула направена през 1864 година е знакова за Разград, а първата куполна базилика църквата „Свети Николай Чудотворец” е създадена през 1860 година. За неподправената обстановка на селището от ХІХ век напомня „Вароша”, който представлява комплекс от реставрирани къщи в типична местна архитектура. Изключвайки всичко друго, тук има възможност да се разгледат къщи – музеи на известни представители на града, които са допринесли извънредно много за българската национална култура.
Разград е град, живота в който е тих, но и активен. Може да предложи много забавления на младежите и и едновременно с това осигурява спокойствие на по-зрелите жители. Града, е несъмнено добро място за живеене.
Невероятният избор на имоти в Разград и привлекателната им цена, е добро основание да промените радикално вашият живот премествайки се за постоянно в него. Нараства броя на българите, които се решават на тази стъпка заменяйки своите апартаменти в големите градове и премествайки се в селища като Разград.
Ако сте решени да предприемете такава крачка, достъпната цена на имотите в града не е единственият плюс. Ще имате възможност да се възползвате от качествени строителни услуги в Разград, които освен това са на изгодна цена. Започването на градеж от нулата обаче, не допада на всеки. В подобен случай можете да придобиете вече направена къща или апартамент и да се възползвате от от услугите на някоя от многото фирми за ремонти в Разград.
Като обобщение, Разград е с пъстра история, добри транспортни връзки с по-големи градове и същевременно предоставя спокойствие на своето население.