Хората са използвали слънцето за сушене на дрехите и плодовете още от преди хиляди години, но едва днес започнахме да го използваме заради генерираната от него енергия. Дори малката част от слънчевите лъчи, които достигат до земята са достатъчни за покриването на нуждите ни. В действителност, всяка минута до Земята достига толкова мощен поток от енергия, който е достатъчен да захрани планетата ни за една година напред, разбира се ако успеем да го усвоим.
Все по-развиващите се технологии позволяват да използваме слънчевата радиация за доставяне на топлина, светлина, гореща вода, електричество и дори за охлаждане на дома, бизнес и индустриалните сгради. Има изградени различни технологични изобретения, които ни осигуряват предимството да използваме безплатната слънчева енергия.
Системи за гореща вода
Плитките води в езерата са по-топли от дълбоките. Това е така, защото слънчевите лъчи достигат до дъното в плитките зони, загряват го, а то от своя страна стопля водата. В общи линии слънцето се използва по същият начин и за затоплянето на водата в жилищните сгради. Повечето слънчеви системи имат две основни части: слънчеви колектори и резервоар за съхранение на водата. Слънчевите колектори могат да бъдат плосък панел или стъклени тръби. Многобройни изследвания показват, че стъклените тръби имат 4-5 пъти по-висока ефективност, тъй като ъгълът на падане на лъчите на слънцето при тях не е от толкова голямо значение. Самите вакуумни слънчеви колектори представляват вкарани една в друга тръби между които има вакуумно пространство служещо като изолация. Външната тръба е прозрачна и позволява максимално достигане на слънчевите лъчи до вътрешната тръба покрита със специално селективно поглъщащо покритие. Вътрешната тръба е пълна с флуид служещ за пренос на генерираната топлина до водният резервоар.
Резервоарът е вид модифициран бойлер, който е по-голям от обикновените и с доста по-добра изолация.
Слънчевите колектори могат да бъдат активни (колектори с „Heat pipe”) или пасивни (колектори с термосифон). Активните използват помпа за предвижването на горещата вода от колекторите до резервоара, докато пасивните използват тежестта на водата и способността и да се издига, когато е в газообразно състояние.
Още по темата можете да намерите на http://www.emde-solar.com/.
Всичко за технологията и принципа на работа на http://www.emde-solar.com/%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8/%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D1%81%D0%B8%D1%84%D0%BE%D0%BD
Ако технолорията с Heat Pipe тръби е събудила любопитството ви прочетете повече за тях тук – http://www.emde-solar.com/%D0%BC%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B8/%D1%81%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80-heatpipe