Коя е храната, която е официално защитена от закон в Италия? Пицата, разбира се! Вкусната калорийна бомба е едно от ястията, традиционно свързвани със средиземноморската страна, и има защо.
Според историците, пицата се появила за първи път именно там – древните римляни похапвали пайове със сирене, мед и босилек. Но чак през 19 век се появява модерният вариант на вкусотията от тесто, наречена пица Неаполитана (блат, полят с доматен сок, сирене и подправки).
Блатът за пицата може да варира на дебелина, но за най-вкусен се смята тънкият, опечен в пещ на дървени въглища. Добавките отгоре също варират според мястото, на което в приготвена пицата – неаполитанската е със сирене моцарела и дъхави южни подправки, а в Лацио ще ви я сервират с различни видове месо (шунка, салам, дори риба). Един от най-предпочитаните видове е тъй-наречената „Куадро Стаджионе” – пица, разделена на 4 сектора, чиито съставки са различни. Най-добрият начин да опитате всички уникални вкусове, е да си направите екскурзия за дегустиране на пица – до Италия летят евтино Air Berlin.
Освен в Италия, пицата е изключително популярно ястие и в други части на света, които добавят своя регионален привкус към приготвянето й. В Америка най-известни са чикагската пица с дебел блат, и ню йоркската пица с тънък блат. В Сао Пауло – столицата на пицата (със своите 6000 пицарии), ще ви поднесат освен традиционните видове и сладки пици с банани, ананас и други местни плодове. В Австралия пък добавят яйца и бекон върху оссновния блат с домати – нещо като австралийска пица-закуска.
Интересен факт е, че пицата също е обект на търсачите на рекорди. Най-голямата пица в света е била изпечена в Йоханесбург, и била с диаметър над 37 метра. А най-скъпата пица пък е била направена от Доменико Крола с различни видове морски деликатеси, хайвер и дори злато – тя била продадена на благотворителен търг за 2150 паунда.