Точно когато изглеждаше, че мобилните телефони на Nokia губят стремглаво позиции на индийския пазар на смартфони, финландският производител на мобилни телефони Nokia направи забележително завръщане, като взе предимство пред своите конкуренти – индийските марки. Това завръщане се дължи на поемането на водеща роля в сегмента мобилни телефони с две SIM карти. Данните са според доклад на Cyber Media.
Nokia, най-големият продавач в света на мобилни телефони по обеми продукти, наскоро загуби значителен пазарен дял в Индия за сметка на местни производители на телефони като Micromax, Lava и Maxx Mobile, които са залагаха основно на ниска цена, мобилни телефони с две СИМ карти и доставки главно от Китай.
Нокиа беше притисната от свои конкуренти, които ползваха набиращата скорост система с отворен код Android на Google, която наскоро изпревари Symbian, както и от конкуренция от евтини индийски марки и цяла нова гама от мулти-SIM телефони, които представляваха 54% от общия индийски пазар на мобилни телефони през Ноември 2011.
Накрая Nokia взе коригиращи действия, като се присъедини към сегмента на мобилни телефони с две СИМ карти, като стартира с моделите C1-00 и C2-00 в средата на 2010 г. Въпреки, че влезе късно на този сегмент от пазара (мобилни телефони с две SIM карти ), бързото лансиране на пет модела до Септември 2011 г., направи присъствието на Nokia чувствително във всеки ценови сегмент в Индия.
Изненадващо, Nokia атакува, като лансира седем телефона в две SIM карти, за да постигне 19% пазарен дял и за да се попречи на местните марки, като Micromax (7,1%) и Karbonn (6,9%), да не извършат нов пробив в индийски пазар.
Г-н Стивън Елоп от Nokia обяснява резултатите така: “Nokia продава 18 милиона Dual SIM устройства в световен мащаб и на пазари като Индия, където е широко разпространено Dual SIM, печелим подобаващ пазарен дял.”
Освен това, докладът посочва, че местните марки са били принудени да увеличат цените на своите продукти, засегнати от намаляващия марж от поскъпващия внос на компоненти от Китай и други азиатски страни. Обратното на тях, Nokia успя да се справи с валутните колебания, както и с цените на компонентите.