Съдебни експертизи се назначават от разследващ или съдебен орган и подпомагат съда. Биват изготвяни от експерти и вещи лица, които са специалисти в съответните области. Техен основен приоритет е предоставяне на безпристрастни и адекватни експертни ресултати по изследвания въпрос в дадения срок. Списък на вещите лица за всички видове експертизи е наличен в сайта на Министерството на правосъдието. Експертизите преминават през три важни етапа:
- предварителен – експертът оценява своята компетенция, наличието на научни и технически знания, уреди и кои да бъдат използвани, изходна информация, състояние на обекта на изследване, достатъчност и качество на сравнителния материал, необходими материали, версии, план за експерименти.
- анализиращ – експертът се информира за възможно най-голяма база от материални данни и документи, оценява ги според своите експертни познания; открива признаците, образуването и характера на изследваните обекти; прави съпоставка по различни величини и взаимовръзки, със специализираната научна литература и статистиката.
- синтезиращ – отчет на резултатите и надеждността на използваните методи за анализ; изготвя се обобщение и се съставя заключение, което в общия случай се представя в писмен вид (вкл. илюстрации, приложения и др.), но също така може да се задават устни въпроси към експерта.
При съмнение във верността или диспут на заключението изготвено от вещото лице е възможно назначаването на повторна експертиза, за която обикновено се привличат други или повече експерти. Колективна експертиза се назначава и в случаите на значителна сложност и обемност на поставената задача.
Допълнителна експертиза се извършва при наличие на нововъзникнали въпроси или необходимост от уточняване на първоначалната експертиза. При интердисциплинарни анализи се прилага комплексната експертиза от няколко вещи лица.
Българската Асоциация на Вещите Лица и Експертите