Когато си избирате нов лаптоп или десктоп компютър не е трудно да се заблудите от скоростта на процесора и RAM-та. Но стига да избирате съвременен процесор, ще усетите, че количеството на RAM-та или хард диска ще имат по-значим ефект върху работата на компютъра, отколкото малки разлики в скоростта на процесора.
Характеристики, които нямат значение
Малки разлики в мощността на процесора: процесор на 2,6 GHz ще бъде по-бърз от 1,2 гигахерца, но не е нужно да заплатите допълнително за малки покачвания в скоростта. Не можете да почувствате разликата между Intel Core i5 на 2,3 GHz и такъв на 2,5GHz, и не е наложително да платите стотина лева повече за ефект, който не бихте забелязали.
Честотата на RAM-та: И в този случай – колкото по-бързо, толкова по-бързо, но няма да усетите разлика между 1066 и 1333 мегахерца.
Скорост на запис на DVD/Blu-ray: Дори да сте сред малкото останали хора, които продължават да си съхраняват данните на дискове, няма да ви е лесно да откриете устройство, което осигурява значимо по-бързо записване. Щом записвате диск, във всички случаи ще се наложи да изчакате малко, без значение дали е със скорост 6х или 10х.
Параметри, които в някои случаи имат значение
Видео памет: Ако искате само да погледате HD клип онлайн или да си пускате филми от DVD-то, или харда, не е нужно да се хвърляте към мощните външни графични карти. Вградените съвременни карти от AMD и Intel са предостатъчни за ежедневна мултимедийна употреба.
Положението е различно при геймърите. По-мощната графична карта с един гигабайт собствена памет, тук има голямо предимство пред тези с 256 или 512 мегабайта.
Завишените характеристики на графичните карти са нужни предимно за сложни графики на дисплеи с голяма разделителна способност. По-мощен видео чип с по-слаба оперативна памет в повечето случаи дава по-добро представяне, отколкото слаб процесор с повече RAM.
Четириядрен процесор: При лаптопите, двуядрен процесор често е от по-голяма полза отколкото такъв с четири ядра, за повечето програми, които се използват от по-голямата част от потребителите. Двуядрените процесори в повечето случаи работят на много по-висока скорост, а повечето от по-разпространените програми не смогват да използват ефективно четирите ядра.
Ако обаче се занимавате с видео обработка, големи научни калкулации или проектантска дейност, процесорът с 4 ядра може да е от голямо значение. Ако търсите компютър, който да използвате и след три-четири години, трябва да вземете предвид, че процесорите с много ядра се превръщат в стандарт и ако разполагате с някое и друго ядро на процесора, ще се радвате на по-добро представяне със следващите версии на мнозинството програми.
Яркост на лаптоп дисплея: Яркият монитор разрежда батерията по-бързо. В действителност, 300 нита е толкова ярко, че става неудобно за употреба на закрито и повечето потребители намаляват яркостта на дисплея си.
Изключение правят юзърите, които използват лаптопа си често на открито. Ако правите така, бихте искали всичката яркост на света.
Параметри, които винаги са от значение
Размер на оперативната памет: Без съмнение винаги е по-добре да разполагате с повече RAM памет. Мини лаптоп с 2GB памет би бил по-добре от лаптоп с 1GB. Ако държите на производителността, не се задоволявайте с по-малко от четири гигабайта. Да се оборудвате с шест или осем гигабайта също не е лоша идея.
Голям 7200rpm хард диск: Скоростта на твърдия диск се касае до бързината, с която се върти плочата на диска. По-бързите твърди дискове дават по-бърз трансфер на информация и по-скоростно търсене. Хард с 7200 rpm, често би бил осезаемо по-бърз от такъв с 5400 rpm.
Тук размерът също е от значение. Защо ви е много бърз хард диск, ако не можете да поберете нищо на него? Цените на хардовете постоянно падат и става все по-лесно да се сдобиете с желаното пространство.
Тегло: И най-малката разлика в теглото на лаптопа е от голямо значение, когато разнасяте лаптопа си навсякъде с вас. Разликата между 2 и 3 килограма не изглежда особена, но когато лаптопа ви е на рамото през целия ден, ще започне да изглежда огромна.
Живот на батерията: Очебийно, по-добра издръжливост на батерията е по-добре. Щом взимате предвид тази характеристика обаче, не взимайте обявеното от производителя за пълна истина – извадете двадесет-тридесет процента от обявеният живот и ще бъдете по-близо до реалността. Производителите винаги адресират живота на батерията при перфектни условия.